Okres wakacyjny sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Pikniki, biwaki czy spotkania z przyjaciółmi są idealnym momentem, aby przygotować sycący posiłek jednogarnkowy. Bez względu na to, czy chcesz przygotować gulasz, czy popularne pieczonki, do każdej z tych potraw przyda Ci się kociołek myśliwski. Aby sprawdzić, jakie są rodzaje kociołków i który będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, przeczytaj poniższy artykuł.
Kociołek żeliwny – klasyka niezmienna od lat
Naczynia żeliwne to od wielu lat sprawdzony wybór. Podczas gotowania nie wydzielają szkodliwych substancji, co będzie istotne dla wszystkich osób dbających o zdrowie.
Jakie są główne cechy kociołka żeliwnego?
- wytrzymałość na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne;
- równomierny rozkład temperatury w kociołku;
- grube żeliwne dno długo utrzymujące ciepło;
- naczynie idealne do przygotowywania potraw wymagających długotrwałego gotowania;
- przed pierwszym użyciem należy posmarować wnętrze garnka olejem i wypalić go, aby stworzyć warstwę ochronną.
Kociołek żeliwny może mieć różną wielkość. Ich pojemność zaczyna się już od 4 litrów, zaś największe kociołki żeliwne mają nawet 15 litrów. Posiadają też różnorodny kształt, w zależności od tego, do jakiego typu paleniska mają być zastosowane.
Można znaleźć kociołki z płaskim dnem i uchwytem, odpowiednie do podwieszania nad źródłem ognia, a także takie z przykręcanymi, wytrzymałymi nóżkami, które można postawić bezpośrednio na ogniu, lub też podwiesić na przykręcanym uchwycie. Żeliwny uchwyt kociołka służy także, do mocnego dociśnięcia pokrywy garnka.
Kociołki posiadają minimalistyczny, lecz tradycyjny design, co pozwala wkomponować je w aranżację niemal każdego ogrodu. Wysokiej jakości naczynie pozwoli cieszyć się pysznym i zdrowym posiłkiem na łonie natury przez wiele lat.
Kociołek emaliowany – wygoda użytkowania
Unowocześnioną formą tradycyjnego kociołka żeliwnego jest ten emaliowany, który również jest wykonany z żeliwa, wewnątrz zaś jest pokryty warstwą odpornej na wysoką temperaturę oraz zarysowania emalii. Ten zabieg powoduje, że gotowane jedzenie nie przywiera do ścianek naczynia. Kociołki emaliowane również występują w wielu różnych pojemnościach, mogą też posiadać nóżki i uchwyt.
Emaliowane ścianki kociołka pozwalają jednak, na pominięcie etapu wypalania. Garnek jest od razu gotowy do użytku. Powłoka z emalii daje również możliwość bardziej kreatywnego wykorzystania naczynia – w wielu modelach pokrywa może służyć również jako patelnia grillowa. Wnętrze pokrywy posiada specjalne żłobienia i również jest emaliowane, co ułatwia grillowanie, bez obaw o przywieranie produktów do patelni.
Posiłek na świeżym powietrzu – coś więcej niż grill
Przyjęcia na świeżym powietrzu kojarzą się dziś jednoznacznie, ze smażoną na grillu kiełbasą. Jednak możemy zaskoczyć gości i podać im aromatyczne leczo lub pełne smaku pieczonki przygotowane na ogniu. Wystarczy zaopatrzyć się w poręczny i wytrzymały myśliwski kociołek emaliowany lub żeliwny. To naczynie, które z pewnością pozostanie z nami na lata.
Podobne artykuły
Automatyczne Nawadnianie Białystok – Kompleksowe Systemy Nawadniające
Pielęgnacja sadu i ogrodu – jakie narzędzia i maszyny wybrać?
Co na trawnik?