W3studio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Malowanie dachów blaszanych 

dach

Blacha, która często stanowi pokrycie dachów, możemy efektywnie zabezpieczyć powierzchnię przed nasiąkaniem wody oraz zmianą ciężaru pod jej wpływem. Trwała ekspozycja na działanie promieniowania UV czy innych czynników z zewnątrz ma jednak swoje ograniczenia, a eksploatowana powierzchnia dachu będzie co jakiś czas wymagała renowacji, zabezpieczającej tworzywo przed powstawaniem i rozwojem korozji. 

Malowanie dachu z blachy, najważniejsze informacje

Blaszane tworzywo to materiał odznaczający się dużą wrażliwością na zmiany temperatury (naprzemiennie kurcząc się i rozciągając) oraz brakiem nasiąkliwości, czego efektem jest pozostawanie farby na powierzchni malowanej przestrzeni. Tego typu właściwości wymagają zastosowania specjalistycznych preparatów do malowania o dużej elastyczności, zabezpieczające powłokę blachy przed łuszczeniem oraz pękaniem.

Chcąc pomalować dachy budynków gospodarczych czy domów mieszkalnych, w przypadku których częstym rozwiązaniem będzie stosowanie tzw. blachy trapezowej o charakterystycznym kształcie, najlepiej jest wykorzystać farby gwarantujące jeszcze większą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie poszczególnych zjawisk. Produkt odznaczający się dobrą przyczepnością do podłoża, w odpowiednio dobranym kolorze, pomoże w szybkim i sprawnym odnowieniu wyglądu naszego dachu, niezawodnie sprawdzając się zarówno latem, jak i zimą. Wszystko uda się współpracując z firmą Festal.

Poszczególne etapy pracy prowadzące do odrestaurowania wyglądu dachu 

Malowanie dachu to wieloetapowy proces, który zwykle będzie wymagał rozpoczęcia pracy od mechanicznego usunięcia rdzy, umycia i odtłuszczenia odpowiedniej przestrzeni, którą planujemy pomalować (przy pomocy wody i odpowiedniego detergentu). Bezpośrednio przed przystąpieniem do nakładania farby należy również odpowiednio zabezpieczyć rynny, okna dachowe, kominy oraz pozostałe elementy bezpośrednio stykające się z powierzchnią do pomalowania. W przypadku pierwszego malowania, podczas którego zostanie nałożona powłoka farby nawierzchniowej, istotne będzie użycie odpowiedniego ciśnienia, ułatwiającego rozprowadzanie preparatu. Przy drugiej warstwie dobrym rozwiązaniem będzie z kolei użycie odpowiednio podgrzanej farby, która w efektowny sposób ograniczy użycie rozcieńczalników, jednocześnie zwiększając swoją lepkość. Podwójne malowanie przestrzeni dachu ma na celu otrzymanie odpowiedniej grubości, zabezpieczającej powierzchnię przed niszczeniem oraz zapewnienie odpowiednich walorów estetycznych jeśli chodzi o wygląd.