Informacje

Mniejsze rachunki za ogrzewanie w domu jednorodzinnym

Coraz większe ceny za emisję dwutlenku węgla, rosnące ceny paliw kopalnych to wszystko wpływa na większą cenę użytkowania i ogrzewania naszych domów. Przy pewnych nakładach finansowych możemy dokonać termomodernizacji, a w efekcie obniżyć rachunki!

Docieplenie i odzysk ciepła – instalacja rekuperacji

Jednym z najważniejszych elementów, pozwalających obniżyć rachunki za prąd jest odpowiednie docieplenie budynku. To znaczy, że nasz dom musi mieć maksymalnie ograniczone przenikanie ciepła przez przegrody – okna, drzwi, ale także przez dach.

Docieplenie ścian możemy zrealizować poprzez montaż odpowiedniego stryropianu – według standardów na rok 2021 współczynnik przenikalności dla ścian powinien wynosić 0,2. W tym celu znacznie lepiej sprawdzi się tzw. styropian pasywny.

Zamontowane w domu okna powinny być trójszybowe, a ich przenikalność powinna wynosić do 0,9. Natomiast drzwi w nowym standardzie powinny nie przekraczać wartości przenikalności cieplnej 1,3.

Poprzez poddasze / strych / dach jeśli nie jest docieplony możemy tracić znaczne ilości ciepła. Zaizolowanie dachu możemy zrealizować za pomocą wełny lub piany. Według najnowszych standardów maksymalna przenikalność dachu powinna wynosić: 0,15.

Co więcej, co jeśli powiemy Ci, że możesz odzyskiwać ciepło za pomocą wentylacji? Do tego celu służy rekuperacja. Rekuperator pozwala na odzysk ciepła, filtrowanie i oczyszczenie go. 

Efektywniejsze źródło ogrzewania – pompa ciepła

Najważniejszy element ogrzewania domu, to instalacja CO i jej serce. Ze względów ekonomicznych, komfortu i ekologii powinniśmy zapomnieć o tradycyjnych kopciuchach. To jest już pewne, że piece o niskiej klasie emisyjności nie będą mogły funkcjonować i powinny zostać zastąpione.

Na rynku technologii grzewczych mamy do wyboru kotły gazowe, kotły na ekogroszek czy pellet, ale trzeba mieć na uwadze kolejne regulacje i ograniczenia, a w efekcie przyszłą konieczność całkowitego zaprzestania korzystania z paliw kopalnych.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą pompy ciepła gruntowe lub powietrzne. Są to bezobsługowe urządzenia, które odzyskują ciepło z powietrza lub gruntu, a do swojego działania potrzebują nieznaczne ilości prądu.

Jednakże na to również jest sposób – fotowoltaika, która wyprodukuje niezbędny prąd na potrzeby działania instalacji grzewczej.

Dofinansowania z programu czyste powietrze

Co jeśli na wszystkie powyższe elementy możesz uzyskać dofinansowanie? Tak, istnieje taka możliwość. Możesz otrzymać ponad 30 tysięcy dofinansowania z programu walczącego ze smogiem – Czyste Powietrze. W zależności od twoich potrzeb możesz wymienić tylko źródło ciepła albo tylko doieplić dom, albo tylko zamontować rekuperację! Wybór należy do Ciebie!