Tapicerka samochodowa, niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana, wymaga regularnego czyszczenia. Codzienne lub nawet okazjonalne użytkowanie samochodu sprawia, że podsufitka traci swoją kolorystykę, podobnie jak przednie fotele czy tylna kanapa. Na kolorze tracą również wszystkie plastiki, we wnętrzu auta zaczyna brzydko pachnieć, a we wszystkie materiałowe elementy wchodzi kurz, który jest źródłem alergenów.
Regularne czyszczenie dotyczy zatem samochodu nie tylko wtedy, gdy pojawi się jakaś większa plama. Niezbędne jest okresowe odkurzanie i odświeżanie tapicerki. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą fachowców. Co warto wiedzieć i na co lepiej postawić?
Nadmiar wilgoci, który szkodzi
Przede wszystkim żadna tapicerka nie lubi nadmiaru wilgoci. Zbyt mokra podsufitka, która wchłonęła sporo wody, może odpaść pod ciężarem wilgoci. Materiałowe dywaniki szybko zaczną gnić, a w samochodzie może nawet pojawić się pleśń. Na mokrej tapicerce łatwiej powstają kolejne plamy, natomiast zapach wewnątrz auta jest daleki od przyjemnego.
Poszczególne materiały mają inną tolerancję na wodę, ale wszystkie z nich łączy jedno – żaden nie lubi nadmiaru wilgoci, tak skóra, jak i alcantra, welur czy zwykła tapicerka.
Brak plam nie oznacza, że czyszczenie można odłożyć w czasie
Kompleksowe pranie tapicerki, którego ofertę można znaleźć na stronie https://czyszczenienazawolanie.pl/, wykonuje się raz na jakiś czas. Jednak trzeba pamiętać, że odkładanie tego w czasie tylko dlatego, że na tapicerce nie są dostrzegalne plamy, to błąd. Na co dzień nie dostrzegamy, że materiał szarzeje, traci na swoich kolorach, ale i na właściwościach. Nie jesteśmy również w stanie gołym okiem zauważyć, jak wiele drobnoustrojów trafia w głąb tapicerki, a może być ich nawet kilkaset!
Ponadto im mocniej zakurzona, zabrudzona i poplamiona tapicerka samochodowa, tym trudniejsze, kosztowniejsze i bardziej czasochłonne jest jej wyczyszczenie. I nie ma na tym etapie znaczenia, czy bierzemy się za jej samodzielne czyszczenie, czy powierzamy to zadanie fachowcom. Trzeba będzie użyć większej ilości środków czyszczących, co oznacza spore wydatki i dłuższy czas pracy, by tapicerkę doprowadzić do porządku.
Zbyt krótki czas suszenia
Należy również zadbać o czas suszenia auta. W specjalistycznych zakładach pracownicy dbają o odpowiedni czas suszenia oraz stosują metody, które pozwalają dokładnie wyschnąć tapicerce. Podczas samodzielnego czyszczenia trzeba o tym koniecznie pamiętać. Kilka godzin to absolutne minimum, aby tapicerka dokładnie wyschła. Z tego względu jej czyszczenie dobrze jest przeprowadzać w słoneczne i ciepłe dni, wiosną bądź latem.
Chodzi również o to, by nie wsiadać do auta w zbyt krótkim czasie po wykonaniu czyszczenia, w szczególności praniu tapicerki, ponieważ łatwo o powstanie mokrych plam, które zniweczą cały efekt. Dodatkowo istnieje ryzyko wdychania oparów środków chemicznych, co nikomu nie służy.
Wbrew pozorom pranie tapicerki samochodowej i czyszczenie pozostałych elementów wymaga doświadczenia, wiedzy, czasu, odpowiednio dobranych środków oraz miejsca do pracy. Samodzielnie podejmowane działania są możliwe, ale dla oszczędności czasu oraz uzyskania jak najlepszych efektów, dobrze jest powierzyć to zadanie specjalistom.
Podobne artykuły
Jak miotły magnetyczne mogą zrewolucjonizować porządek w warsztacie?
Silikon sanitarny – niezawodność i trwałość w Twoich rękach
Zegary reklamowe nie tylko dla spóźnialskich