W3studio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

dom

Dom gotowy, dom pod klucz, dom, w którym szybko zamieszkasz – takie i inne oferty sprzedaży nowych domów pojawiają się w wielu miejscach. Deweloperzy oferują nowe domy w miastach i na wsiach położonych w okolicach miast. Czy taki dom jest wart zakupu? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie.

Zakup gotowego domu najczęściej nie wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Z reguły jednak domy pod klucz, oferowane przez deweloperów, nie posiadają wewnętrznego wyposażenia. Mogą posiadać podłogi, malowane ściany, instalację elektryczną. Najczęściej jednak to wszystko, na co można liczyć, Deweloperzy doskonale wiedzą, że wyposażenie domu to znaczny koszt. Niekiedy koszt podłóg, ogrzewania, łazienki i innych niezbędnych w domu rzeczy zbliża się do kosztów wybudowania domu do stanu surowego otwartego. Kupując taki dom, trzeba się z tym liczyć i rozważyć, czy zakup domu, który w środku nie ma nic, ma sens.

Owszem, jeśli dom jest choć częściowo wyposażony i oferowany za atrakcyjną cenę, zakup ma sens. Jeśli kupujemy tak zwane gołe ściany, musimy mieć świadomość, że założenie podłóg, ogrzewania, wyposażenie kuchni, łazienki i innych pomieszczeń, samo umeblowanie domu, to będą koszty, które negatywnie nas zaskoczą.

Niekiedy zakup nowego domu jest dobrym wyborem, jednak nie zawsze. Jeśli nie chcemy wydawać zbyt wielkich pieniędzy na zakup nowego domu i jego wyposażenie, warto rozważyć inną opcję czyli zakup domu z rynku wtórnego. Owszem, będzie to dom, który ma już trochę lat, ale będzie w pełni wyposażony, sam zakup takiej nieruchomości, może być zaś dużo tańszt niż zakup nowego domu i późniejsze jego wyposażenie.