W3studio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Charakterystyka i najważniejsze cechy kotłów gazowych

kocioł

Podejmując decyzję o ogrzewaniu mieszkania lub domu za pomocą gazu ziemnego, należy dokonać wyboru odpowiedniego pieca. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka popularnych typów kotłów CO. Jakie cechy kotła warto brać pod uwagę podczas zakupu?

Piec gazowy – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Kotły gazowe mogą spełniać jedną lub dwie funkcje i wybór odpowiedniego typu jest uzależniony od potrzeb kupującego. Kocioł gazowy jednofunkcyjny będzie służył jedynie w instalacji centralnego ogrzewania i zapewni ciepło w kaloryferach. Natomiast piece dwufunkcyjne gazowe mają dodatkowo wbudowany podgrzewacz, który dostarczy domownikom również ciepłą wodę w kranach. W przypadku większości kotłów z dwiema funkcjami, ciepła woda zaczyna być podgrzewana w momencie odkręcenia kranu. W niektórych droższych modelach znajduje się zasobnik, dzięki któremu można szybciej uzyskać ciepłą wodę użytkową, co jest bardzo wygodne i stanowi pewną namiastkę komfortu zapewnianego przez przyłączenie mieszkania do sieci ciepłowniczej.

Kocioł dwufunkcyjny a powierzchnia domu

Decydując się na piec wyposażony w dwie funkcje warto wiedzieć, że najlepiej sprawdzi się on w mieszkaniach i domach o niedużej powierzchni, zwłaszcza tam, gdzie jest jedna łazienka. Wydajna praca takiego pieca jest ściśle zależna od odległości od punktu poboru wody – im mniejsza odległość, tym szybciej będzie on dostarczał do kranu ciepłą wodę. Dlatego piece takie montuje się z reguły w kuchniach lub łazienkach, a najlepiej jest, gdy te pomieszczenia sąsiadują ze sobą przez ścianę.

Piece kondensacyjne i tradycyjne

Kolejna ważna kwestia to wybór między bardziej nowoczesną technologią, a tą tradycyjną. Kotły gazowe kondensacyjne mają opinię dużo bardziej oszczędnych – w stosunku do tradycyjnego pieca są w stanie zapewnić mniejsze zużycie energii nawet o kilkanaście procent, co przekłada się na niższe koszty takiego ogrzewania. Jest to typ kotłów o zamkniętej komorze spalania, która nie wymaga większej niż przeciętna wentylacji pomieszczenia, gdzie zainstalowany jest kocioł. Minusem pieców kondensacyjnych jest ich cena – nawet 300% wyższa niż w przypadku pieca tradycyjnego. Zakup ten jednak zwraca się już po kilku latach pracy kotła w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Kotły niekondensacyjne mogą mieć zamkniętą lub otwartą komorę spalania – w przypadku tej ostatniej kotłownia (lub inne pomieszczenie gdzie zamontowany jest kocioł – np. łazienka) musi mieć bardzo dobrą wentylację. Piece tradycyjne mają mniejszą wydajność niż kondensacyjne – szacuje się ją na ok. 80%, podczas gdy droższa technologia zapewnia sprawność na poziomie nawet 98%. Piec niekondensacyjny jest jednak znacznie tańszy – sprawdza się więc przy ograniczonym budżecie lub lokalach pod wynajem.