Branża budowlana nieustannie poszukuje dobrych fachowców, tak w Polsce, jak i za granicą. Wiele osób szukających zatrudnienia w tym sektorze nie do końca wie, jak znaleźć sobie dobrze płatną i w pełni legalną pracę w tym zawodzie. Jak ułatwić sobie poszukiwanie pracy w budowlance i gdzie szukać ofert, by znaleźć te najlepsze?
Praca na budowie w Polsce
Pracowity i doświadczony budowlaniec jest na rynku pracy niezwykle pożądanym pracownikiem, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Dlaczego tak jest? Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak umiejętności efektywnego szukania dobrych ofert pracy. Dotyczy to zwłaszcza tych przedstawicieli tego zawodu, którzy mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie pracy jest mało – a gdy się ją już znajdzie, jest z reguły słabo płatna. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Internet, a zwłaszcza portale z ogłoszeniami o pracę, jak np. pl.jobimi.com lub hitpraca.pl. Tym sposobem osoba poszukująca pracy zyskuje łatwy dostęp do ofert w swoim zawodzie, zarówno krajowych, jak i tych zagranicznych. Dzięki temu można aplikować na atrakcyjne stanowiska w miastach oddalonych o dziesiątki albo i setki kilometrów, a to wszystko bez wychodzenia z domu.
Wielu budowlańców przeprowadza się z miasta do miasta, jadąc tam, gdzie akurat jest dla nich praca. Szczecin jest przykładem miasta, w którym usługi remontowo-budowlane bardzo prężnie się rozwijają, dzięki czemu sporo osób znajduje tu zatrudnienie w budowlance. Dla części z nich to tylko przystanek na drodze do wyjazdu za granicę, gdzie można zarobić wielokrotność tego, co są w stanie zaoferować pracodawcy w Polsce.
Praca na budowie za granicą
Najzdolniejsi fachowcy z sektora remontowo-budowlanego są rekrutowani do pracy w krajach Europy Zachodniej – Polaków najchętniej zatrudniają Niemcy i Belgowie, którzy cenią sobie jakość usług świadczonych przez polskich budowlańców. Na zachód jadą zarówno osoby, które chcą tylko dorobić między zleceniami w Polsce, jak również takie, które interesuje stała praca. Belgia jest interesującym kierunkiem zwłaszcza dlatego, że jej stolica oferuje tanie i bardzo dogodne połączenie lotnicze z Warszawą. Mieszkańcy Mazowsza chętnie rekrutują się więc do pracy w tym kraju, gdzie sektor budowlany oferuje bardzo dobre zarobki, a pracodawcy nierzadko kuszą potencjalnych pracowników darmowym zakwaterowaniem.
Część budowlańców po kilku latach pracy na zachodzie wraca do Polski, by tu otworzyć własne firmy – dla wielu wyjazd na zlecenia do Niemiec czy Belgii to szansa na zdobycie niezbędnego kapitału, który pozwoliłby spełnić to marzenie.
Podobne artykuły
Krok po kroku: jak samodzielnie zastosować mikrocement w swoim domu?
Czym charakteryzują się kleje żywiczne?
Budowa domu – przepisy a rzeczywistość