W3studio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Nowoczesne typy oświetlenia w domu – przyszłość czy przechodni trend?

oświetlenie LED

Dom to miejsce naszego wypoczynku i relaksu, a także dla niektórych pracy. Niezależnie od tego co w nim robimy, przebywanie w nim ma na celu zapewnienie nam schronienia i bezpieczeństwa, w sposób ochrony przed złymi warunkami atmosferycznymi czy zagrożeniem z zewnątrz.

Nic więc dziwnego, że każdy z nas stara się wytworzyć w swoim miejscu zamieszkania jak najprzyjemniejszy klimat i stworzyć warunki komfortowe dla siebie i swoich lokatorów. Dobry klimat wytworzyć można za pomocą światła. Istotne jest przede wszystkim jego rozmieszczenie, barwa, stopień jasności, ale również wygląd lamp. Poniżej znajdują się informacje na temat lamp, które warto wziąć pod uwagę w przypadku tworzenia aranżacji wnętrza.

Panele i plafony LED

Panele ledowe to bardzo dobra propozycja do umieszczenia w przedpokoju i salonie. Cechuje je przede wszystkim prostota i standardowy kształt. Na rynku możemy napotkać się na panele różnego rodzaju począwszy od kwadratu, przez okrąg, a na prostokącie kończąc. Plafon i panel to nic innego, jak kilka umieszczonych tuż obok siebie lampek ledowych przykrytych przezroczysto-matowym tworzywem, co daje efekt rozproszenia światła. 

Wymiary tego typu oświetlenia nie są duże, przez co śmiało można kombinować i tworzyć z nich wszelakie kształty. Ta właśnie ta dowolność w rozmieszczeniu głównie wpływa na wzrost popularności tego rodzaju oświetlenia. Plafony mogą być zarówno przyczepiane bezpośrednio do ściany, jak i zwisać na jednym drucie.

oświetlenie LED

Szynoprzewody

Ten rodzaj oświetlenia zdecydowanie nieprędko przejdzie do lamusa. Można powiedzieć, że to oświetlenie jest dynamiczne i mobilne. Początkowo świetnie sprawdzało się w galeriach handlowych i biurach, ale szybko wkroczyło również do budynków mieszkalnych. Montowanie szynoprzewodów jest banalne. Po prostu wkręca się je w sufit. Dodatkowo, montuje się na nie oprawy do szynoprzewodów, które rozstawia się na całej szynie wedle naszego uznania.

W przypadku szynoprzewodów trójfazowych występuje możliwość pogrupowania opraw na trzy zespoły świecące na innych wyłącznikach. Wspomnieć trzeba również o oprawach do szynoprzewodów z możliwością połączenia z siecią wifi. W tym przypadku właściciel korzystając z aplikacji może regulować barwę światła, jasność oraz co najważniejsze, gasić i świecić lampy będąc poza domem. Tego rodzaju inteligentne oświetlenie możemy już znaleźć niemal w każdym typie lamp.

Taśmy LED

Na rynku widnieją już długo, jednak wciąż nie zapowiada się, aby miały w najbliższym czasie zostać czymś zastąpione. Ich występowanie również jest dowolne i często stosuje się je w łazienkach, salonach, kuchniach czy przedpokojach.

Tego typu oświetlenie jest już jednak stricte dekoracyjne i pozwoli ono wytworzyć odpowiedni nastrój, ale nie stworzy atmosfery sprzyjającej czytaniu bądź różnym obowiązkom domowym. Taśmy LED mocuje się w specjalnych profilach posiadających różne kształty w zależności od konkretnego miejsca. Aby jednak mogły one zadziałać, konieczne jest przyłączenie do nich zasilacza i prostownika, który jest w stanie przekonwertować napięcie zmienne na stałe 12V.