W3studio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

parapety wewnętrzne

Montaż parapetów wewnętrznych, zaczynamy od przygotowania podłoża. Odcinamy piankę montażową i oczyszczamy podłoże. Pod oknem powinno być plastikowe zakończenie, do którego powinien dojść parapet. Piankę należy dokładnie wyskubać pod oknem, aby nic później nie przeszkadzało podczas montażu. Parapet, powinien ładnie podejść do ramy okna. Po obu stronach na obróbce, zaznaczamy poziome linie, jak będzie szedł parapet. Następnie przenosimy poziom na ściankę i dodajemy do grubość parapetu, plus trzy milimetry.

Tak, aby parapet swobodnie wszedł. Zaznaczamy na ściance długość jakiej musimy się pozbyć, ponieważ parapet musi wchodzić w ścianę. Jeżeli, ściana jest z płyt gipsowych klejonych na placki, wcięcie możemy wyciąć nożykiem, lub innym narzędziem wielofunkcyjnym. W przypadku ścian betonowych, niezbędna będzie szlifierka i młot udarowy. Następnie wszystko zamiatamy i gruntujemy. Jeżeli parapet mamy większy, konieczne będzie jego przycięcie na wymiar. Pamiętaj, aby parapet wszedł 2-3 cm w ścianę. Gdy mamy już przycięty parapet, układamy podkładki pod oknem i wsuwamy parapet. Pod parapet dla wyrównania, dajemy jeszcze kliny.

Poziomicą ustawiamy poziom parapetu. Po dokładnym ustawieniu parapetu, zwilżamy powierzchnie pod parapetem i piankujemy. Gdy pianka wyschnie, odcinamy piankę nożykiem i przygotowujemy powierzchnię pod szpachlowanie. Gruntujemy i nakładamy w szczelinę klej gipsowy. Podczas drugiego szpachlowania, możemy wtopić siatkę aby mieć pewność, że nic nam nie popęka. Wykańczamy to gładzią, którą należy później wyszlifować i pomalować. Połączenie okna z parapetem, możemy uszczelnić sylikonem, lecz nie jest to konieczne.