W3studio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Meble drewniane i lakierowane – jak skutecznie pozbyć się rys?

meble kuchenne

Każdy doskonale wie, że o meble, zwłaszcza te drewniane i lakierowane, trzeba szczególnie dbać. Jednak prawda jest taka, że mimo regularnych zabiegów pielęgnacyjnych po pewnym czasie zawsze pojawią się mniejsze lub większe uszkodzenia. Mowa tu przede wszystkim o rysach. Nie jest to jednak powód po paniki. Rysy na meblach można skutecznie usuną stosując domowe sposoby.

Orzech włoski

Do usunięcia rys na meblach wykorzystać można orzech włoski. Jest on stosunkowo miękki. Dzięki temu bez problemów wnika w rysy. W przypadku kiedy meble mają jaśniejszy odcień, wówczas najlepiej jest wykorzystać migdał. Dobrze sprawdzą się również takie gatunki orzecha jak pekan i orzech brazylijski. Metoda jest bardzo prosta. Wystarczy energicznie wcierać orzech w rysę. Czynność ta powinna trwać tak długo, aż rysa stanie się niewidoczna.

Pisak retuszerski

Do usunięcia rys na meblach drewnianych i lakierowanych zastosować można również pisak retuszerski. Jego przewagą na orzechami jest zdecydowanie większa paleta barw do wyboru. Nie powinno być zatem problemu w tym, aby dobrać pisak dokładnie pod kolor mebli.

Wosk retuszujący

W podobny sposób działa wosk retuszujący. Na rynku dostępne są woski twarde i miękkie. Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Wosk retuszujący również dostępny jest w wielu odcieniach. Po nałożeniu wosku mebel należy dodatkowo wypolerować, aby usunąć nadmiar wosku.

Kredki retuszujące

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kredkach retuszujących. Wystarczy wybrać kredę w kolorze odpowiadającym kolorowi mebli i pomalować rysę. Kredki retuszujące są niezwykle skuteczne. Po ich zastosowaniu rysa jest niemal całkowicie niewidoczna.