W3studio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Wykrętaki do śrub – niezbędne w każdym warsztacie

wykrętak

Każdy z kierowców lubi od czasu do czasu samodzielnie naprawić własny samochód. Niejednokrotnie jednak problemem są śruby, które nie chcą się odkręcić bez pomocy palnika. Takiego sprzętu już nie każdy chce używać, ponieważ trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, by nie zrobić sobie krzywdy. Nie oznaczy to jednak wcale, że bez palnika jesteśmy skazani na porażkę. Wystarczy że kupimy wykrętaki do śrub, a z pewnością będziemy w stanie szybko poradzić sobie z usterką, której usunięcie utrudniają nam stare i zapieczone śruby.

Dlaczego śruby nie chcą się odkręcać?

Zacznijmy od tego dlaczego w ogóle mamy tak duże problemy z rozkręcaniem połączeń śrubowych, które powinny przecież bez problemu dać się serwisować. Otóż problemem jest wilgoć i korozja, która postępuje w elementach metalowych przez wiele lat gdy użytkujemy samochód. Właśnie z tego powodu niejednokrotnie bez wykrętaków do śrub nie mamy w ogóle co marzyć o pomyślnym dokonaniu jakiejkolwiek naprawy. Dodatkowym problemem jest sól drogowa, która w Polsce jest każdej zimy sypana na ulice w bardzo dużych ilościach. Przyspiesza ona proces rdzewienia blachy, a gdy dostanie się w połączenia gwintowane doprowadza do narastania korozji gwintu i jego „zespawania”. Ciśnienie wewnątrz połączenia staje się tak duże, że przekręcenie śruby jest niewykonalne i zwykle dochodzi do urwania jej łba. Wtedy właśnie pomocne będą wykrętaki do śrub. Z ich użyciem możemy uzyskać na tyle mocny chwyt, że nawet wyjątkowo oporne połączenie w końcu ulegnie i będziemy mogli dokonać naprawy.

Jak używać wykrętaków poprawnie?

Aby udało nam się usunąć zardzewiałą śrubę, musimy przede wszystkim użyć odpowiedniego wykrętaka. Zanim zaczniemy odkręcanie, sprawdźmy w jakim stanie jest łeb śruby. Gdy jest on bardzo skorodowany i żaden klucz nie pasuje do niego odpowiednio dobrze, warto użyć specjalnej nasadki. Tego typu wykręcakami do śrub możemy uzyskać bardzo dobry chwyt na uszkodzonym przez korozję łbie, co przy odrobinie szczęścia pozwoli bez problemów wykręcić śrubę. Po skończonej pracy absolutnie użyjmy śruby nowej, ponieważ w innym przypadku problem powtórzy się gdy będziemy próbowali ponownie rozkręcić połączenie za jakiś czas. Jeżeli natomiast doszło do ukręcenia się łba, musimy najpierw wywiercić w pozostałościach śruby otwór za pomocą wiertarki lub wkrętarki. Następnie w tym miejscu stosujemy wbijane wykrętaki do śrub, które posiadają strukturę bardzo mocno chwytającą pozostałości śruby. Pamiętajmy jednak by nie napierać zbyt dużą siłą, ponieważ zerwanie wykrętaka spowoduje, że trudno będzie nam pozbyć się jego pozostałości.